På grund af et højt antal ordrer kan leveringen tage en ekstra dag. Tak for din forståelse.

Altid lave priser & Hurtig levering! Vi sender normalt samme hverdag, hvis ordren afgives før kl. 12.

★★★★☆ 4,4/5 (~3700 kundeanmeldelser)
0
Indkøbskurv
Ciderbogen - lav cider derhjemme (svensk)

Ciderbogen - lav cider derhjemme (svensk)

163 DKK
Læs mere.
  • Sikker checkout med Klarna
  • Vi sender indenfor 1-2 hverdage
  • Fortrydelsesret 14 dage

Beskrivelse

Artnr: 39845

Nu er den her endelig! Den anden og opdaterede udgave af Ciderbogen til at lave cider derhjemme. Den første udgave vandt World Gourmand Cookbook Awards i 2020 som den bedste bog om specialdrikkevarer i verden. Nu har vi tilføjet yderligere 16 sider, der bl.a. handler om, hvordan man laver cider med kulsyre, hvordan man smager på cider, lidt om svenske ciderproducenter, og hvordan man konkurrerer i cider.

Ligesom i den første udgave finder du anvisninger på, hvordan du nemt kan lave cider hjemme i dit eget køkken eller ude i haven og samtidig passe på dine æbler. Men du behøver ikke at have dine egne æbletræer for at lave cider. Du kan også købe færdig most fra mange af mosterierne i Sverige, som du selvfølgelig finder en liste over i bogen. Vi har også inkluderet en masse opskrifter på cyser, tørhumlet cider, iscider og graf for at inspirere dig og få dine kreative safter til at flyde.

Held og lykke, ciderproducenter!

Om forfatterne

Peter M. Eronson bor i Göteborg og Ambjörnarp. Han har været en aktiv hjemmebrygger siden 2007 og har brygget over 300 bryg hjemme i sit eget køkken. Han har skrevet 15 bøger om øl og hjemmebrygning. Heriblandt The Beer Brewing Book, Brew Your Beer at Home, Clone Beer og Beer, Brewing & Bastards Herman Hednings brutalt komplette ølbibel i serieform (sammen med Jonas Darnell). Han er også certificeret øldommer. Tilsammen har hans bøger solgt over 100.000 eksemplarer. Læs mere om hjemmebrygning og øl på hans hjemmeside www.eronson.com.

Magnus Vasilis bor i Göteborg og har arbejdet som brygger. Han har studeret bryggeteknologi i Ludvika og er også certificeret øldommer. I løbet af sin 12-årige karriere som brygger har han vundet over 20 medaljer i forskellige hjemmebrygningskonkurrencer i øl. Han har også skrevet de prisbelønnede bøger Brygga stiltypisk öl og Mjödboken sammen med Peter M. Eronson.

Tilbage til toppen